JELENIA GÓRA   ::   DODAJ DO ULUBIONYCH   ::   STARTUJ Z NAMI
Pebek Design - mała architektura ogrodowa
 

Informacje Jelenia Góra

Historia, opis, plan miasta i imprezy w Jeleniej Górze

województwo dolnośląskie, powiat jeleniogórski

Miasto położone w centrum śródgórskiej Kotliny Jeleniogórskiej. Od zachodu miasto otaczają Góry Izerskie, od wschodu Rudawy Janowickie, od północy Góry Kaczawskie natomiast od południa Karkonosze.

Historia Jeleniej góry rozpoczyna się kiedy na terach miasta pojawiła się wczesnośredniowieczna osada obronna. W 1108 Bolesław III Krzywousty zbudował tu warowny zamek. Datuje się, ze Jelenia Góra prawa miejskie uzyskała przed 1288 rokiem. W XIII wieku miasto pełniło rolę znaczącego ośrodka handlowo - rzemieślniczego księstwa świdnicko - jaworskiego. Od 1368 roku miasto było pod zwierzchnictwem Czech i dzieliło losy polityczne Śląska.

W drugiej połowie XVI wieku rozpoczęła się produkcja cienkich płócien, które w późniejszych okresach eksportowane były między innymi do Afryki i Ameryki. Od 1742 roku Jelenia Góra znajdowała się w państwie pruskim. Upadek miasta nastąpił wraz z rozpoczęciem wojny trzydziestoletniej i wojen śląskich. Całkowite zahamowanie tkactwa nastąpiło kiedy miasto znajdowało się pod panowaniem państwa pruskiego a tańsze wyroby tkalni angielskich doprowadziły do wyparcia manufaktury z Jeleniej Góry.

Ożywienie gospodarcze, rozwój nowych gałęzi przemysłu i turystyki nastąpiło w XIX wieku. Połączenie kolejowe ze Zgorzelcem (1866 rok) oraz z Wrocławiem (1867 rok) podniosło rangę miasta. Rozwój miasta trwa do dzisiaj, tym bardziej że podczas II wojny światowej Jelenia Góra nie odniosła prawie żadnych zniszczeń.

Zachowany został układ urbanistyczny miasta z rynkiem w centrum pochodzący z XIII wieku. Wizytówką Jeleniej Góry jest centrum zwane Placem Ratuszowym wraz z klasycystycznym ratuszem wybudowanym w XVIII wieku i otoczonym jednymi z najpiękniejszych w Polsce barokowymi kamienicami, które zostały wzniesione po wielkim pożarze w 1634 roku.

W pobliżu rynku znajduje się gotycki kościół parafialny św. św. Erazma i Pankracego. Jest on jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Wzniesiony został w XV wieku następnie gruntownie przebudowany w 1736. We wnętrzu świątyni znajduje się renesansowa ambona i barokowy ołtarz główny. W rozległym parku nieopodal miasta znajduje się kościół wzniesiony na planie krzyża greckiego - Kościół św. Krzyża. Zbudowany w latach 1709 - 1718 w wyniku zmuszenia cesarza austriackiego przez króla szwedzkiego Karola XII. Część centralną pokrywa płaska kopuła natomiast nad główną kopułą świątyni góruje 66 - metrowa wieża. Od 1957 roku kościół katolicki i garnizonowy.

Herb miasta Jelenia Góra
Powierzchnia : 108.4 km2
Liczba mieszkańców (2006) : 87 017
Prawa miejskie : 1288 r.
Kod pocztowy : 58-500 do 58-508
Tablice rejestracyjne : DJ
 

Zobacz także

 

Wyszukiwarka

 

Informacje Jelenia Góra

 

Polecane usługi finansowe

Finanse osobiste Konta osobiste
Bezkonkurencyjne eKONTO - bez opłat, bez ograniczeń
Fundusze inwestycyjne Fundusz emerytalny
Inwestuj w przyszłość z najlepszym - ING OFE
Kredyty mieszkaniowe Kredyty mieszkaniowe
Planujesz zakup domu lub mieszkania? Wejdź i porównaj oferty, złóż wniosek na preferencyjnych warunkach

Poznaj potęgę naszego Centrum Finansowego - bezpiecznie, szybko i wygodnie zacznij korzystać z usług takich jak kredyty gotówkowe, konta osczędnościowe, karty kredytowe czy leasing.
 
Dodaj bezpłatnie firmę
Praca, oferty pracy

Szczególnie polecamy

 

Katalog branż

 
 
Projekty domów
Najlepsze restauracje
 
Hotele Hotele Jelenia Góra
  Pośrednicy pracy Pośrednicy pracy Jelenia Góra
  Restauracje Restauracje w Jeleniej Górze
  Nieruchomości Nieruchomości Jelenia Góra
Samochody Motoryzacja w Jeleniej Górze
  Meble Meble Jelenia Góra
  Księgowość Księgowość w Jeleniej Górze
  Budownictwo Budownictwo w Jeleniej Górze
 
» Administracja serwisem : GET IN WEB.
Polska .: Strona główna .: Regulamin .: Informacje .: Kontakt .: Linki .: Partnerzy